Cegła - Literatura - Proza - Poezja
JEST JUŻ 24 NUMER MAGAZYNU CEGŁA - PIECZĘĆ, PYTAJ W KSIĘGARNI TAJNE KOMPLETY, PRZEJŚCIE GARNCARSKIE 2, WROCŁAW
AKTUALNOŚCI MEDIA PODREALIZM CEGIELNIA WASZE & NASZE WYWIADY LINKI KSIĘGA GOŚCI REDAKCJA
 
 
WRÓĆ | WYDRUKUJ

Ivo

Reasumee - Finał LiteratRury

LiteratRURA

Projekt Pawła Ivo Kaczorowskiego w Jazz Klubie Rura.

 

 

 

Jeszcze tylko dwa razy spotkamy się w tym sezonie w Jazz Klubie Rura na poniedziałkowej Literaturze. Zbliża  się finał sezonu. Ten sezon, chociaż krótki, jednak okazał się być owocnym. Przybyło nam we Wrocławiu kilka nowych głosów na puszczy, głosów w dyskusji o kondycji literatury i głosów tę kondycję tworzących. Kilka się nawet odezwało w języku beatboxu. Ten sezon uważam za owocny, bo narodziła się idea we Wrocławiu, żeby robić literaturę mimo wszystko. Mimo kłopotów finansowych, ogólnego znudzenia i atmosfery dodupizmu, zwanego w niektórych kręgach wrocławskiego undergroundu „dekadencją”; mimo że przecież tyle się dzieje w mieście… Idea, żeby robić sztukę  literacko, muzycznie, filmowo, na wszelkie sposoby, także w tańcu i akcjach performatywnych.

Ta myśl zyskała przestrzeń w Jazz Klubie Rura, gdzie realizuję z wymierną pomocą klubu, ludzi ten klub tworzących  i dzięki jego finansowemu wsparciu, a także dzięki zaangażowaniu w ramach wolontariatu sporej ilości przyjaciół i znajomych, projekt literacko- artystyczny LiteratRURA.

Spotkania, które odbyły się dotychczas, wymagają szerszego opisania, każde z nich było większym lub mniejszym zdarzeniem artystycznym. Dość wspomnieć, że oprócz wielkich nazwisk, takich jak: Podgórnik, Sonnenberg,  Grzebalski, Malicki, Pasewicz, pojawili się na scenie LiteratRURY prawie wszyscy autorzy wrocławscy, z takimi osobowościami jak Kłos, Szychowiak, Brasse, Sas czy Zawadzki. Niezwykle ciekawe okazały się debiuty, te, które wydają mi się najciekawszymi, to prozatorski wystrzał Filipa Surowiała, prezentującego swoje teksty kilkakrotnie w ramach Freedniówkowego panelu literackiego, a także podczas cotygodniowych spotkań. Innym znaczącym odkryciem jest dla mnie Jana Jamińskiego „Femme Fatale” – nowe wrocławskie pismo offowe, zorientowane na satyrę i kulturę.

Oba te zjawiska – prozatorski talent Surowiaka i Pismo Jamińskiego – spotkały się z dużym zainteresowaniem publiczności wrocławskiej, ale i tej obecnej na  Festiwalu Dymy Częstochowskie, gdzie autorzy wrocławscy - Filip Surowiak i niżej podpisany - odnieśli podwójne zwycięstwo w slamie poetyckim.

Gościliśmy w LiteratRURZE redakcję „Rity Baum”, jednego z najlepszych pism literacko-artystycznych w kraju. Projekt „Próba czytana – Obłęd” był pod względem merytorycznym zdecydowanie najmocniejszym spotkaniem  w ramach LiteratRURY, chociaż pod względem walorów scenicznych , w porównaniu np. z koncertem poetyckim Julii i Mirki Szychowiak, wypadł znacznie słabiej. Jednak w tym właśnie upatruję dużą wartość gatunkową spotkań, które odbywają się w Rurze: w ukazywaniu różnorodności form i ekspresji, w otwarciu na konfrontacje i w eksperymentalności poszczególnych projektów. Nie mniejszymi sukcesami możemy cieszyć się w rejonie debiutów muzycznych. Występy Magdaleny Pasierskiej i projektu Republica off  Musica wzbudziły wielokrotny aplauz  gości projektu LiteratRURA, koncert awangardowej postpunkowej ekipy Brzask również należał do zaskakująco pozytywnie odebranych. To się udaje, dzieje się, jest twórcze. Poszukujemy, eksperymentujemy, spotykamy się. I o to właśnie chodziło.

 

Kolejne spotkania pokażą kolejne formy, zobaczymy i usłyszymy młodych wrocławskich artystów, przyjrzymy się ich poetykom, pomysłom estetycznym i rozwiązaniom formalnym.

 

5. 06 w poniedziałek o 20.30 konfrontacja: Justyna Paluch  i Mirosław Marcol, poezja śpiewana i poezja w wersji flash, laureaci ważnych konkursów, oboje po debiucie, oboje mają coś do powiedzenia w literaturze.

 

12. 06. finał – Republika Literatury

 

Ten wieczór z pewnością będzie wydarzeniem, już choćby z tej racji, że spotkają się w nim Piotr Janicki z Warszawy, ze swoją kilka dni temu wydaną książką poetycką, oraz Paweł Piotrowicz  z Wrocławia – zwycięzca konkursu im. Jacka Bieriezina, autor „ Pierwszego Planu”. Oprócz nich zaproszeni zostali: Piotr Pashke, Sylwester Zawadzki i inni wrocławscy autorzy. Koncert  projektu Republica off musica będzie tu oczywistą artystyczną gratką, wiedzą to Ci, których już raz porwała energia generowana przez Magdalenę Pasierską (jazz-vocal) i Piotra Saula (beatbox); ostatnio ekipę wzmocnił Michał Majeran ze swoją wokalizą i efektami instrumentalno-elektronicznymi. Przeprowadzimy też Konkurs Jednego Tekstu, którego zwycięzca może liczyć m.in. na realizację indywidualnego projektu w przyszłym sezonie LiteratRURY. Potem popłyniemy przy chilloutowych brzmieniach muzy dj jazzowah

 

Czekamy na zgłoszenia do programu LiteratRURA w nowym jesiennym sezonie.

Zachęcam do udziału i pozdrawiam.

 

Paweł Ivo Kaczorowski, dionivoii@wp.pl; jazzklubrura@o2.pl (w temacie: LiteratRURA
 
  STRONY PARTNERSKIE I POLECANE PRZEZ MAGAZYN CEGŁA  
   
  Portal turystyczny Noclegi-Online Wrocław  Kalambur