Cegła - Literatura - Proza - Poezja
100 000 KSIĄŻEK NA WWW.TAJNEKOMPLETY.PL !!!
AKTUALNOŚCI MEDIA PODREALIZM CEGIELNIA WASZE & NASZE WYWIADY LINKI KSIĘGA GOŚCI REDAKCJA
 
 
WRÓĆ | WYDRUKUJ

KAROL PĘCHERZ (FINK)

Tragizm wojny i okupacji w poezji Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Tadeusza Różewicza i Zbigniewa Herberta- Zbigniew Lisowski

niebawem ukaże się recenzja książki

Tematem mojej analityczno-interpretacyjnej książki - którą Czytelnikom polecam z wielką życzliwością, ale też z nadzieją na jej łaskawe przyjęcie - są reakcje najwybitniejszych współczesnych poetów polskich na tragizm wojny, okupacji i „stanów (po)wojennych” (których Krzysztof Kamil Baczyński już nie doczekał), reakcje utrwalone w ich wielkiej, wstrząsającej poezji, która dla pokoleń schodzących ku pograniczu ziemskiej egzystencji jest inspiracją do traumatycznych wspomnień, ale dla młodych powinna stanowić zarówno najczystsze źródło przeżyć duchowych, jak i ostrzeżenie przed groźbą dalszych wybuchów totalnej nienawiści, połączonej z totalitarną żądzą panowania nad ujarzmionym niewolniczo światem.

Zbigniew Sławomir Jan Lisowski, urodzony 27 VI 1931 roku w Wilnie. Specjalista w dziedzinie historii literatury Młodej Polski (zwłaszcza twórczości S. Żeromskiego) oraz teorii interpretacji dzieła literackiego. Autor ponad 70 rozpraw i artykułów, w tym 5 książek, głównie z zakresu historii oraz metodologii literatury: Arcydzieła nowelistyczne Stefana Żeromskiego. Studium analityczno-interpretacyjne,Nowelistyka Stefana Żeromskiego (wersja znacznie poszerzona), „Bez dogmatu” Henryka Sienkiewicza jako powieść psychologiczna. Studium analityczno-interpretacyjne, Inerpretacja utworu literackiego jako główny problem metodyczny, Poznawanie poezji. Interpretacje.Amatorsko: eseistyka na tematy sztuki, twórczość literacka (Obrzeża) i przekładowa. Opracowywanie i promocja twórczości poetów ludowych i regionalnych, „doradztwo” literackie. Wyróżnienia: Nagroda Ministerstwa Edukacji Narodowej za rozprawę doktorską, Nagroda im. Ludomira Benedyktowicza za pracę naukową, Złoty Krzyż Zasługi i Krzyż Orderu Polonia Restituta za pracę naukowo-dydaktyczną, Medal im. Księżnej Aleksandry Ogińskiej „za zasługi dla siedleckiej humanistyki”, nominacja i wpis do Złotej Księgi Nauk Humanistycznych 2004, wydanej przez Polski Instytut Biograficzny, wraz z Medalem „W uznaniu szczególnych osiągnięć naukowych”.

Publikacja z okazji Roku Zbigniewa Herberta 2008

ISBN 978-83-7507-031-6

[format 205 x 205 mm, s. 128, fotografie,

indeks osobowy, indeksy utworów]

Szczegóły: http://semper.istore.pl/sklep,432,,,03,,pl-pln,603002,0.html

 
  STRONY PARTNERSKIE I POLECANE PRZEZ MAGAZYN CEGŁA  
   
  Portal turystyczny Noclegi-Online Wrocław  Kalambur