Cegła - Literatura - Proza - Poezja
100 000 KSIĄŻEK NA WWW.TAJNEKOMPLETY.PL !!!
AKTUALNOŚCI MEDIA PODREALIZM CEGIELNIA WASZE & NASZE WYWIADY LINKI KSIĘGA GOŚCI REDAKCJA
 
 
WRÓĆ | WYDRUKUJ

KAROL PĘCHERZ (FINK)

„Wszedłem, bo nie wiedziałem, co jest w środku” - o książce Darka Foksa "Wielkanoc z tygrysem"

„Jego Eminencja Wielopolski będzie tutaj za godzinę – powiedział. – Rapacka znowu nie żyje.

Monika Rapacka, największa gwiazda Bergmanowa, najukochańszego serialu narodu, umierała co dwa lata. Jej śmierć nieuchronnie podnosiła oglądalność. Reiner, który był głównym scenarzystą Bergmanowa, razem z producentem Wielkopolskim zawsze wtedy osobiście wyjaśniali tajemnicze morderstwo, wcielając się w role wysokich funkcjonariuszy straży serialowej. A ja (Wielkanoc – przyt. red.) przywdziewałem mundur strażnika i wszystko dokładnie zapisywałem. Mieliśmy z tego później materiał na dwadzieścia dwa odcinki. Za każdym razem dwadzieścia dwa.”

„Zatemperowałem dwadzieścia dwa ołówki i rozejrzałem się za czystym papierem w większej ilości.”

Darek Foks poszedł już prawie wydeptaną ścieżką, którą przetarli wcześniej koledzy po piórze Świetlicki, Malicki, Pasewicz, stworzył historię kryminalną, którą wydało Czarne.

Skoro poeta Świetlicki wpisał swoją historię między wódkę a papierosy, Malicki w podróże, Pasewicz zaś w środowisko homo, Foks musiał zająć się swoją pasją i profesją – filmem.

Patrząc z tej perspektywy łatwo zauważyć, że poeci trzymają się blisko siebie i swoich podwórek.

„Wielkanoc z tygrysem” to książka przypominająca narracją kryminalne historie Świetlickiego czy Malickiego, gdzie do czynienia mieliśmy z dwupłaszczyznową narracją. Tutaj struktura jest czterowarstwowa, najobszerniejsza część związana z historią kryminalną rozpisana jest kursywą, która stanowi jednocześnie zamówienie na scenariusz telenoweli, kolejne odcinki 2201-2222.

Kryminalna kursywka jest przepleciona partiami opisującymi rozterki scenarzysty pracującym nad kolejną ekranizacją „Lalki”, przypominające rozterki Bartona Finka z filmu braci Coen.

Te dwie narracje spinają dwa krótkie rozdziały wprowadzające i jeden kończący rozdział, po którym następują dwa utwory napisane przez Reinera, dla kolorowych magazynów. ("Sny z puszki" to senna historia erotyczno-socrealistyczna, której bohaterami są scenarzysta i Monica Bellucci. Tekst ukazał się w majowy Playboyu 2007. Wszystkie narracje są zależne wobec siebie. Podobnie jak 22 odcinki Bergmanowa i kryminalna historia.

Ta wielopłaszczyznowość struktury książki powoduje, iż nie bardzo da się stwierdzić, co jest w książce ważniejsze, czy historia kryminalna, czy dramat scenarzysty, a może krytyka pop-kultury i świetnej kondycji tanich telenowel dla gospodyń.

A może najważniejsze jest coś innego – ironia, która od dawna stanowi główne narzędzie pisarskie Foksa. Ironia i dystans współpracują w „Wielkanocy z tygrysem”. Konwencjonalne wypowiedzi, konwencjonalne prowadzenie sprawy kryminalistycznej, tendencyjni bohaterowie, tajemnicze morderstwo, wszystko opisane chłodno i z dystansem, wartka akcja, wzrastające napięcie, łączące się kolejne dziesiątki detali, kolejne niewiadome, aż do finału sprawy – składają się na całokształt kryminału. Jest morderstwo, są poszukujący sprawców, są podejrzani, na specjalne życzenie producentów, nie ma telefonów komórkowych – pomysł i realizacja rodem z tańszych produkcji filmowych. Foks po prostu napisał sprawną historię kryminalną, która dopiero w układzie odniesienia do pozostałych struktur narracji, o których było wcześniej, nabiera wyrazu krytycznego. W ten sposób Foks, jak sądzę, próbuje zdystansować się do historii kryminalnej, którą można potraktować jako scenariusz kolejnych odcinków telenoweli.

Ani okładka książki ani jej tytuł „Wielkanoc z tygrysem” nie odnosi się do historii kryminalnej. Tytuł odnosi się do sytuacji, w której kryminał zostaje podjęty. Najprawdopodobniej historia będzie miała swoje rozwinięcie w tym, co niebawem przyniosą nowe rzeczy Darka Foksa.

Można mieć tylko nadzieję, że będą one nie mniej udane i dadzą czytelnikom kolejne chwile zabawnych kontaktów z tekstem.

Okładka zaś stanowi ilustracje do jednego z ostatnich rozdziałów "Sny z puszki".

Warto też porónwać biegłość Darka Foksa w budowaniu konstrukcji akcji w omawianej pozycji z biegłością Jacka Bieruta w jego pierwszej powieści "PiT", której recenzja znajduje się w naszym magazynie.

Darek Foks "Wielkanoc z tygrysem", Wydawnictwo Czarne Wołowiec 2008

 
  STRONY PARTNERSKIE I POLECANE PRZEZ MAGAZYN CEGŁA  
   
  Portal turystyczny Noclegi-Online Wrocław  Kalambur