Cegła - Literatura - Proza - Poezja
JEST JUŻ 24 NUMER MAGAZYNU CEGŁA - PIECZĘĆ, PYTAJ W KSIĘGARNI TAJNE KOMPLETY, PRZEJŚCIE GARNCARSKIE 2, WROCŁAW
AKTUALNOŚCI MEDIA PODREALIZM CEGIELNIA WASZE & NASZE WYWIADY LINKI KSIĘGA GOŚCI REDAKCJA
 
 
WRÓĆ | WYDRUKUJ

Rita Baum

Weekend polsko-niemiecki

2. polsko-niemiecki weekend literacki

Wrocław, 30.11-1.12. 2007

Organizatorzy:

Towarzystwo im. Edyty Stein

Stowarzyszenie Kulturalno-Artystyczne „Rita Baum”

 

Miejsce: DOM EDYTY STEIN, Wrocław, ul. Nowowiejska 38

 

Program:

30 listopada (piątek)

 

godz. 15.00-18.00 warsztaty Teksty do dźwięków i dźwięki do tekstów, czyli jak wyzwolić swój umysł i porazić słuchacza. Prowadzi: Dariusz Orwat (Wrocław) – zapisy do 27 listopada: programowy@edytastein.org.pl

 

godz. 18.00 Całkowity koszt wszystkiego slajdshow i rozmowa o książce Agnieszki Kłos (Wrocław). Spotkanie z autorką prowadzi: Aleksandra Zoń

 

godz. 19.30 Kulisy wiedzy stroiciela fortepianu – spotkanie z prozaiczną, Rebeccą Marią Salentin (Lipsk). Prowadzi Ulrike Poetzsch

 

godz. 21.00 Małe dręczarium – spotkanie z prozaikiem Jerzym Franczakiem (Kraków). Prowadzi Piotr Czerniawski

 

godz. 22.00 koncert zespołu Polaroid Android (hip-hop)

 

 

 

1 grudnia (sobota)

 

godz. 18.00 Dipolowy peanok – spotkanie z poetą Cezarym Domarusem (Gdynia). Prowadzi Piotr Czerniawski

 

godz. 19.00 Jutro do utopii – spotkanie z pisarką, Tanją Dueckers (Berlin). Prowadzi Ulrike Poetzsch

 

godz. 20.30 slam dźwiękowy Dźwięki do tekstów. Teksty do dźwięków. Nagroda: 500 pln

 

godz. 22.00 występ zespołu Darka Orwata – Kosmiczni chłopcy (Wrocław)

 

Więcej: www.edytastein.org.pl

www.ritabaum.serpent.pl

 

Wstęp na zdarzenia wolny

 

„2. polsko-niemiecki weekend literacki” jest imprezą towarzyszącą Wrocławskich Promocji Dobrych Książek

 

Projekt wspierany przez Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec we Wrocławiu

 

 

 

UWAGA! WARSZTATY ORWATA!

 

30 listopada br. (piątek), godz. 15.00-18.00, DOM EDYTY STEIN, ul. Nowowiejska 38, Wrocław, w ramach „2. polsko-niemieckiego weekendu literackiego”.

 

Teksty do dźwięków i dźwięki do tekstów, czyli jak wyzwolić swój umysł i porazić słuchacza.

Jeśli jesteś poetą lub muzykiem, poetą-muzykiem, muzykiem-poetą albo po prostu chcesz nabrać wprawy w wyzwalaniu swojej energii artystycznej dzięki tekstowi i dźwiękowi, popracuj z doświadczonymi i doświadczającymi w tej dziedzinie artystami. Darkiem Orwatem i jego asystentem – Kamilem Jarosławem.

Wystarczy zabrać ze sobą tekst (swój, choć niekoniecznie) i dowolny – w najszerszym znaczeniu tego słowa – instrument; może to być jakikolwiek przedmiot wydający interesujące dźwięki (niezdecydowanym służymy pomocą).

Celem warsztatów jest uwolnienie się od przyjętych konwencji prezentacji tekstu poprzez eksperyment z nowymi nietypowymi środkami wyrazu, wyzwolenie twórczego potencjału i odnalezienie ekspresyjnej formy.

Efekty swojej pracy będzie można zaprezentować na slamie dźwiękowym – 1 grudnia (w sobotę) o godz. 20.30, w domu Edyty Stein w trakcie „2. polsko-niemieckiego weekendu literackiego” organizowanego przez Stowarzyszenie „Rita Baum” i Towarzystwo im. Edyty Stein.

Pula nagród: 500 pln

 

 

Zgłoszenia na warsztaty Darka Orwata: do 27 listopada br.: programowy@edytastein.org.pl. Uwaga! Liczba miejsc ograniczona.

Przed 30 listopada możliwe jest spotkanie/narada z prowadzącym warsztaty: ustalenie planu pracy i oczekiwań uczestników.

 

Serdecznie zapraszamy!

 

Darek Orwat absolwent Akademii sztuk Pięknych. Idealista dadaista, czaruś heppener, malarz i majsterkowicz. Praktykuje „sztuki piękne” głównie jako metodę zapobiegającą popadaniu w stan rozciapciania umysłu. Zwłaszcza uprawianie humoru absurdu działa ożywczo na umysł, właściwie utrzymuje umysł w stanie jak po trzech lampkach szampana!

Natomiast uprawianie dadaizmu połączone z praktyką jogi może przynieść jeszcze bardziej ciekawe rezultaty! Chodzi o to, że artysta, który traci przestrzeń w umyśle, w której mogą pojawiać się te wszystkie cudne wizje, zaczyna tworzyć dzieła przypominające klopsy w sosie pomidorowym! (a np. czuły kochanek przeistacza się w pierdołę). Najbardziej ekscytujący moment w twórczej pracy to ten, kiedy w głowie nagle pojawia się jakiś bombowy pomysł! Jest to moment doświadczenia niesamowitej świeżości, jakby się zostało wymasowanym za pomocą wielkiej szyszki! Chciałoby się, żeby taki stan umysłu trwał permanentnie! Oczywiście nie tak łatwo jest się uwolnić od tych wszystkich problemów i zrelaksować na tyle, by doświadczyć tej rozkosznej kosmicznej przestrzeni! Zwykle zachowujemy się jak stare pierdoły! Tak jakbyśmy w sylwestrową noc opychali się w bufecie nieświeżymi klopsami, nawet nie zaglądając do cudnej balowej sali!

 

Artyści – goście imprezy „2. polsko-niemiecki weekend literacki”, Wrocław, 30.11-1.12.2007 r.

Tanja Dückers (ur. 25 września 1968 w Berlinie zachodnim) – poetka, prozaiczka i eseistka. Otrzymała liczne nagrody literackie i stypendia zagraniczne. Jest autorką zbiorów wierszy: Morsezeichen (Znaki Morse’a, 1996), Fireman (1996), Luftpost, Gedichte Berlin-Barcelona (2001), cyklu opowiadań: Café Brasil (2001), zbioru esejów: Morgen nach Utopia (Jutro do utopii, 2007) i powieści, m.in: Spielzone (Strefa gry, 1999), Himmelskörper (Ciała niebieskie, 2003), Der längste Tag des Jahres (Najdłuższy dzień w roku, 2006), Hausers Zimmer (2008), Jonas und die Nachtgespenster (2008). Publikuje nieregularnie w gazetach i pismach, m.in. w – „Spiegel”, „Süddeutsche”, „Welt”, „National Geographic”, „Brigitte”, „taz”, „Frankfurter Rundschau”, „Berliner Zeitung”, „Jungle World”.

Rebecca Maria Salentin (ur. 13 lipca 1979 r. w Eschweiler w Niemczech) – prozaiczka, poetka. Mieszka z rodziną w Lipsku. Zadebiutowała książką Hintergrundswissen eines Klavierstimmers (Kulisy wiedzy stroiciela fortepianu, 2007), której akcja toczy się w Krakowie XIX wieku.  Jesienią br. będzie stypendystką Literackiego Kolokwium w Berlinie. Publikowała recenzje w czasopiśmie „Kreuzer” w Lipsku.

Jerzy Franczak (ur. w 1978) – poeta, prozaik i eseista. Publikuje w „Twórczości”, „Odrze”, „Kresach”, „FA-arcie”, „Kursywie”, „Ricie Baum”, a także w „Tekstach Drugich”, „Tekstualiach”, „Ruchu Literackim”, „Przeglądzie Filozoficzno-Literackim” itp. Jest autorem m.in. zbiorów wierszy: Samoobsługa (1997), Półmrok (1998), Języki lodowca (2000), zbiorów opowiadań: Trzy historye (2000), Szmermele (2004), Algi, kalki, zębatki (2004) oraz rozprawy o Sartrze i Gombrowiczu Rzecz o nierzeczywistości (2003), powieści Przymierzalnia (2007). Redaguje pismo literacko-artystyczne „Nowy Wiek”. Uczy na UJ oraz w PWSZ w Tarnowie. Wraz z 11. numerem pisma kulturalno-artystycznego „Rita Baum” została wydana (jako dodatek do pisma) jego powieść Grawitacje.

 Cezary Domarus (ur. w 1966 r. w Gdyni) – poeta i prozaik. Debiutował w 1996 r. powieścią Caligari Express. Jest autorem książek poetyckich: ekwipunki (Warszawa, Fundacja ‑bruLionu, 1999/2000), Mózg story (Tychy, Teatr Mały w Tychach, 2001), Wiersze po/lity/tyli/czne (Sień, 2005), oraz zbiorów prozy: Caligari Express (Warszawa, Lampa i Iskra Boża, 1996), Istoty (Warszawa, Lampa i Iskra Boża, 1998), Biała krew w antologii PL +50. Historie przyszłości (Kraków, Wydawnictwo Literackie, 2004). Wraz z 12. numerem pisma kulturalno-artystycznego „Rita Baum” zostanie wydany (jako dodatek do pisma) tom jego wierszy: „Stany własne. Wiersze zebrane”.

Agnieszka Kłos (ur. 1974 r.) – wiceprezeska Stowarzyszenia „Rita Baum”, stypendystka Ministra Kultury na warsztatach literackich prowadzonych przez Jerzego Pilcha, Tadeusza Słobodzianka i Ingmara Villqista. Laureatka wielu konkursów literackich. Pracowała w „Gazecie Wyborczej” i „Dużym Formacie”. Jest redaktorką pisma „Rita Baum” i magazynu internetowego www.ritabaum.serpent.pl. Autorka projektu multimedialnego związanego z mapą pamięci Wrocławia „Breslau cv”. Wykłada fotografię prasową i dziennikarstwo internetowe na wyższej uczelni. Wraz z 12. numerem pisma kulturalno-artystycznego „Rita Baum” zostanie wydany jej zbiór opowiadań „Całkowity koszt wszystkiego”.

Darek Orwat – malarz, fotograf, ilustrator, performer, autor artystycznych obiektów, scenografii i kostiumów. Wystawy:

1991 wystawa indywidualna – galeria Bez Tytułu - Wrocław

1992 wystawa zbiorowa – galeria W Pasażu – Wrocław

1994 wystawa zbiorowa – galeria Modern Art - Paris

1995 wystawa zbiorowa – galeria Szalona Masarnia – Wrocław

         wystawa zbiorowa – Galeria Sztuki w Legnicy – Legnica

         wystawa indywidualna i happening – galeria Na Odwachu – Wrocław

1996 wystawa zbiorowa – galeria Szalona Masarnia – Wrocław

1997 wystawa indywidualna – Telewizja Wrocław (transmisja na żywo)

         happening – galeria Na Odwachu – Wrocław

1999 wystawa indywidualna i happening – Club Sfinks Pawilon Sztuki Ekskluzywnej – Sopot 2000 wystawa zbiorowa „Muzeum osobliwości” Club Sfinks Pawilon Sztuki Ekskluzywnej –
         Sopot

happening w ramach występu grupy „Rita Baum” – galeria Foto Medium Art – Wrocław

2001 wystawa indywidualna pt. „Orwat prezentuje się doskonale” i happening pt. „Darek
         Orwat zjada kalarepkę” – galeria Entropia – Wrocław

         wystawa zbiorowa – galeria muzeum Ślężańskiego

2002 pokaz filmów w ramach IX Wrocławskiej Wiosny Filmowej – Wrocław

         wystawa indywidualna i happening – Club Kisielice – Poznań

2003 happening – „Labirynt Sztuki” – Kłodzko

2003 wystawa zbiorowa „Pamiątka z Wrocławia” BWA – Wrocław

         happening – Festiwal sztuki „Precedens” – Radom

         wystawa indywidualna i happening – Club Kisielice – Poznań

2004 wystawa zbiorowa – „Polski Raj” – Instytut Polski – Praga

2005 wystawa indywidualna oraz show pt. „Orwat show – Ośrodek Działań Artystycznych
         Firlej” – Wrocław

2006 wystawa indywidualna pt. “Orwat story” i happening pt. „Darek Orwat oddycha przez
         makaronik” BWA – Wrocław

         wystawa indywidualna i happening – Instytut Polski – Lipsk

         wystawa indywidualna i happening – Instytut Polski – Praga

         wystawa indywidualna i happening – galeria Zero – Berlin

 

Kosmiczni chłopcy – zespół muzyczny założony przez Dariusza Orwata. Występy „Kosmicznych chłopców” mają charakter performancu. Jest to muzyczny zespół ze wszech miar niekonwencjonalny, eksperymentalny, utrzymany w duchu humoru absurdu. Kosmiczni chłopcy stosują własne techniki grania na instrumentach, posługują się również rozmaitymi nietypowymi instrumentami. Stosując własne nonszalanckie wręcz niefrasobliwe techniki gry na instrumentach, używając zabawnych dźwięków, tworzą utwory zaskakujące, na swój sposób pełne wirtuozerii. Łączą radosną twórczość z wyrafinowanym wyczuciem smaku. Ich muzyczne utwory to dzieła dadaistyczne przeznaczone dla prawdziwych koneserów! W zespole występują Daro, Kamil i Tomcio.

 

Polaroid Android – zespół istnieje od początku 2002 r., kiedy to kilka osób wywodzących się ze sceny DIY hardcore/punk czy też szeroko rozumianego undergroundu postanowiło spotkać się w konwencji rap/hip-hop i z nią poeksperymentować. Zaczęli od minimalnego, topornego rapu z głębokim ukłonem w stronę lat 80., z drugiej strony zainspirował ich nowoczesny, przesterowany hip/triphop i tacy twórcy, jak Techbno Animal czy Scorn.

Treść ich utworów to krytyczne komentarze do rzeczywistości społecznej z naciskiem na krytykę. Punkowy rap, bo „ciężko być pankiem w dobie hip-hopu”.

 

 

 

 

 
  STRONY PARTNERSKIE I POLECANE PRZEZ MAGAZYN CEGŁA  
   
  Portal turystyczny Noclegi-Online Wrocław  Kalambur