Cegła - Literatura - Proza - Poezja
100 000 KSIĄŻEK NA WWW.TAJNEKOMPLETY.PL !!!
AKTUALNOŚCI MEDIA PODREALIZM CEGIELNIA WASZE & NASZE WYWIADY LINKI KSIĘGA GOŚCI REDAKCJA
 
 
WRÓĆ | WYDRUKUJ

SPP

"Nieznane Plemię" Mikrofestiwal Młodej Polskiej Poezji XVIII Turniej Jednego Wiersza im. Rafała Wojaczka

Nieznane Plemię"

Mikrofestiwal Młodej Polskiej Poezji

oraz

XVIII Turniej Jednego Wiersza

im. Rafała Wojaczka

 

(19-20.11.2008)

 

Linneusz idzie pod prąd czasu, aby

znów się urodzić i między owady,

ryby i słowa wpisać wasze imię."

 

Rafał Wojaczek „Nieznane Plemię"

 

Będziemy w ciągu tych dwóch dni starać się tropić nowości, odnajdywać zagubione ścieżki i gubić schematy. Szukamy nowych głosów, języków albo ciekawych reinterpretacji dawnych dykcji. Żadnych kserografów, epigonów, młodszych braci wieszczów, tylko świeże, poetyckie produkty. Jedynie eksploracja zapomnianych szlaków i tych jeszcze, które zdążą być zapomniane, a są warte by się na nich zgubić. Będziemy starać się otwierać przechowalnie ciemności i wspierać młode pędy, przed debiutem, po debiucie, bez względu na status wydawniczy, wspólnotę majątkową czy stan cywilny. Na razie polecamy uwadze poniższy program:

 

I. Patronat i organizacja:

 

Miesięcznik Odra, Stowarzyszenie Pisarzy Polskich (oddział Wrocław)

 

II. Miejsce:

 

Jazz Klub Rura

ul. Łazienna 4

50-133 Wrocław

http://www.jazzklubrura.art.pl/

 

lokazlizacja:

http://www.jazzklubrura.art.pl/?nav=contact

 

III. Termin:

 

19-20.11.2008

 

IV. Plan:

 

Dzień pierwszy:

 

Środa 19.11.2008

 

Spotkania autorskie (muzyka - Jakub Dymek):

 

17:00 Konrad Góra, Dawid Koteja

18:00 Robert Rybicki, Adam Grzelec

 

Panel dyskusyjny :

 

19:00 „Martwy sezon" vs „Genealogia bohaterów" Kondycja młodej polskiej poezji. [Panel dyskusyjny - dyskutanci: Radosław Wiśniewski (RED), Łukasz Andrzejewski (Krytyka Polityczna), Piotr Czerniawski (Rit Baum, nieszuflada.pl) Jacek Schodowski (PAN)], prowadzenie Grzegorz Czekański

 

Spotkanie autorskie (muzyka - Łukasz Podgórni)

 

20:30 Tomasz Pulka, Łukasz Podgórni

 

Dzień drugi:

 

Czwartek, 20.11.2008

 

Spotkania autorskie (muzyka - Jakub Dymek):

 

17:00 Szczepan Kopyt, Andrzej Szpindler, Michał Płaczek

18.00 Jakub Przybyłowski, Krzysztof Bąk, Przemysław Witkowski, Bartosz Sadulski

19:00 Adam Wiedemann, prowadzenie: Joanna Orska,

 

Turniej jednego wiersza:

 

20:00 Turniej im Rafała Wojaczka – jury: Adam Wiedemann, Urszula Kozioł, Mieczysław Orski,

prowadzenie: Jacek Inglot

 

Pula nagród w Turnieju: 2000 zł

 

DJ: Jakub Dymek (połowa duetu „Półpasiec Ensemble")

 

Bio:

 

Łukasz Andrzejewski (1986) - studiuje filozofię, kulturoznawstwo i komunikację społeczną. Feminista, birbant i radykał, żałuje, że urodził się w tak nudnych czasach, a rok '68 zna tylko z książek. Ciągle próbuje nadrobić zaległości. W dzieciństwie miał zostać zawodowym narciarzem, malował graffiti, był selekcjonerem w klubie, dziennikarzem lifestylowym, a skończył jako działacz wolnościowy, zaangażowany krytyk literacki i tłumacz-pasjonat Jeana Baudrillarda. Pasjami surfuje. Bezustannie czeka na swoje wydarzeniowe pokoleniowe i/lub naprawdę wielką falę. Współtworzy wrocławski Klub „Krytyki Politycznej".

 

Krzysztof Bąk - Urodzony w Ostrowcu Świętokrzyskim w 1984 roku. Od 2003 r. jednak w Warszawie, gdzie studiuje i podejmuje pracę. W 2005 r. przez trzy tygodnie w Szwecji i jeden dzień w Danii. Obecny na portalu Nieszuflada.pl. Publikował w Lampie, Lesie Rzeczy oraz w Pocztówkach Literackich miesięcznika Odra. Za debiutancką książkę „Znaki wodne" (Staromiejski Dom Kultury, 2007 r.) otrzymał nagrodę im. Kazimiery Iłłakowiczówny za najlepszy poetycki debiut roku.

 

Grzegorz Czekański (1984) - krytyk literacki, niemalże absolwent Filologii polskiej na Uniwersytecie Wrocławskim. Widywany tu i ówdzie, przeważnie w sieci, aczkolwiek nie odczuwa oporów przed publikacją drukiem ("Odra"). Ostatnio dołączył do redakcji pisma literackiego "RED". Mieszka w Wołowie

 

Piotr Czerniawski (ur. 20 czerwca 1976 we Wrocławiu) – polski poeta i krytyk literacki, redaktor działu poetyckiego "Rity Baum". Jego poezja jest porównywana do twórczości Marcina Sendeckiego, Filipa Zawady, Grzegorza Wróblewskiego. Współpracuje również z wortalem poetyckim Nieszuflada.pl. Od 15 grudnia 2007 jest wiceprezesem Stowarzyszenia Wikimedia Polska.

 

Jakub Maria Dymek - Student Wrocławskiego MISH, Dj, Performer, Muzyk, Organizator Imprez, Hejter. Współzałożyciel PPS.Ensemble, występuje też w projekcie Distorted Animals (Mik!Musik) jeżdząc po Polsce, i nie tylko, towarzysząc polskiemu Diplo. Zajął się wygląniem dobrze i wyzwalaniem wewnętrznego prostaka odkąd zdał sobie sprawę z niemożności bycia awangardowym w 2008 roku. Bardzo cenią go sobie Wilhelm Sasnal, Jacek Dehnel, Kong-War-Kai,Oscar Niemayer i Guy Debord.

 

Adam Grzelec (1987) - "Lego Neurotix" (2006); kognitywistyka (UAM); te wiersze tłumaczone były na język niemiecki; jest tu miłość, radość, wszystko; ulubiony pisarz: Nie wiem!

 

Konrad Góra (5.02.1978) , autor "Requiem dla Saddama Husajna i innych wierszy dla ubogich duchem", publikował w kilku pismach (min. Odra, Cegła, Tygiel Kultury), laureat trzech konkursów im. Rafała Wojaczka i kilku pomniejszych; działacz wrocławskiego oddziału akcji Jedzenie Zamiast Bomb.

 

Szczepan Kopyt (1983) - poeta i basista. Autor książek [yass] (2005) i możesz czuć się bezpiecznie (2006). Współredaktor antologii Słynni i świetni (2008). Za publikację zapłaciły mu pisma Odra, Gazeta Malarzy i Poetów oraz BR&. Zwycięzca konkursu im. Jacka Bierezina na debiut poetycki (2004). Tegoroczny stypendysta miasta Poznania. W listopadzie nakładem wytwórni Multikilti Project ukaże się pierwsza płyta jego zespołu YAZZBOT MAZUT W pustyni i w puszczy, nieco później zaś, w WBPiCAK, trzecia książka poetycka sale sale sale. Jego zainteresowania koncentrują się na szeroko pojętej rzeczywistości. Mieszka w Poznaniu.

 

Dawid Koteja (ur. 1987), zamieszkały w Katowicach, poeta, prozaik, slamer, w wolnych chwilach zajmuje się również grafiką. Wyrzucony z wydziału Filologii Polskiej UŚ obecnie realizuje projekt "12 prac Kotei", w ramach którego był już inwentaryzatorem w supermarkecie i monterem klimatyzacji. Teraz polewa piwo i żołądkową w barze. Dalszą edukację i rozwój kariery wiąże z branżą reklamową. Wkrótce ukaże się jego debiutancki tomik "Trupy, trupy" nakładem wydawnictwa Red.

 

Joanna Orska (ur. 1973) - krytyk i historyk literatury. Recenzje i artykuły publikuje w Odrze, Nowych Książkach, Studium. Mieszka we Wrocławiu. Jest pracownikiem naukowym na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Wrocławskiego.

 

Michał Płaczek ur. 1987, poeta, prozaik, krytyk literacki. Publikował m.in. w Wakacie, Frazie, Twórczości. Słuchacz seminarium prof. Marii Janion. W 2008 roku zadebiutował tomem poetyckim Opór skóry, wydanym przez wydawnictwo Staromiejskiego Domu Kultury w Warszawie w serii Biblioteka Nocy Poetów. W tym samym roku jego opowiadanie Litość zostało zamieszczone w antologii 2008. Antologia współczesnych polskich opowiadań pod redakcją Andrzeja Skrendy (wyd. Forma). Przygotowuje studium poświęcone morfologii mitu historycznego Auschwitz w literaturze polskiej. Mieszka w Warszawie.

 

Łukasz Podgórni - (ur. 1984) mieszka w Krakowie, gdzie obronił pracę licencjacką i gdzie będzie się bronił w przyszłości. Posiada przenośny komputer, na którym pisze, hałasuje i który rozkręca. Współtwórca projektów 'perfokarta' i Cichy Nabiau. Ostatnio gra na radiu.

 

Jakub Przybyłowski (ur. 1982) - polski poeta, slamer. W roku 2007 wydał tomik Ballady i Romanse (Biblioteka Nocy Poetów, SDK, Warszawa, 2007). Zwycięzca wielu turniejów jednego wiersza i slamów, obok Jasia Kapeli, Gila Gillinga i Macieja Kaczki jeden z najbardziej znanych slamerów w Polsce. Mieszka w Warszawie.

 

Tomasz Pułka - (ur. 1988) mieszka w Krakowie, gdzie jest w trakcie rzucania polonistyki i napoczynania ukrainoznawstwa. Wydał dwie gałki: "Rewers" (2006) i "Paralaksa w weekend" (2007). Redaktor serii literackiej Cichego Nabiau, stypendysta, przyjaciel wyżej i niżej wymienionych.

 

Robert Rybicki - Ur. w 1976 r. w Rybniku, poeta, polonista, happener. Studiował prawo i polonistykę w Uniwersytecie Śląskim. Autor dwóch książek: "Epifanie i katatonie" (2003) i "Motta robali" (2005) wydanych w Instytucie Mikołowskim. Były redaktor Pisma Artystycznego "Plama" w Rybniku i tygodnika "Nowy Czas" w Londynie; obecnie recenzent "Cegły", który znów prowadzi Wesoły Klub Literacki w Domu Kultury Chwałowice w Rybniku.

 

Bartosz Sadulski - ur. 1986, redaktor czasopisma Red., współredaktor 8. Arkusza Odry, recenzent muzyczny Machiny i serwisu Alternativepop.pl. Wiersze publikował w Redzie, Cegle, Pomostach.

 

Andrzej Szpindler – data urodzenia 1985, bocian, niemalże przyczynił się do wymyślenia free jazzu.

 

Adam Wiedemann, (ur. 24 grudnia 1967 w Krotoszynie), polski poeta, prozaik, tłumacz, krytyk literacki i muzyczny; laureat Nagrody Kościelskich 1999, trzykrotnie nominowany do nagrody Nike. Laureat Nagrody Literackiej Gdynia 2008 za tom Pensum. Publikował m.in. w Tygodniku Powszechnym, Odrze, Kresach, Nowym Wieku, Czasie Kultury, Pro Arte, Kursywie, Ha!arcie, Ricie Baum, Dzienniku Portowym. Był stałym felietonistą w Res Publice nowej i Przekroju. W swojej twórczości Wiedemann zajmuje się mistyką codzienności; w ten sposób jest spadkobiercą takich twórców jak Gertruda Stein, Marian Pankowski czy Miron Białoszewski. Pod pozornie "gładką powierzchnią" jego liryki miejsce dla siebie znajdują intertekstualne nawiązania do tradycji poezji, filozofii, teologii. Wiedemann przełamuje konwencje odczytań ukazując fałsz lekturowych przyzwyczajeń i językowych klisz. Jego twórczością zajmowali się m.in. Henryk Bereza, prof. Marian Stala, Kinga Dunin, prof. Maria Janion.

 

Radosław Wiśniewski (ur. 30 lipca 1974 w Warszawie) – poeta, krytyk literacki; współzałożyciel i redaktor naczelny kwartalnika "Red."Jest absolwentem UJ w Krakowie, ponadto studiował w Opolu i Toronto. Mieszka w Brzegu, pracuje we Wrocławiu. Współzałożyciel i aktywny członek działającej w Brzegu grupy poetyckiej Stowarzyszenie Żywych Poetów. Był jednym z głównych twórców wydawanego przez tę grupę w latach 1998 - 2004 artzinu "BregArt", w latach 2002-2003 był stałym współpracownikiem pisma "Undergrunt", w latach 2000-2001 naczelny i jedyny redaktor "Informatora Kulturalnego Opolszczyzny". Jest laureatem wielu wyróżnień i nagród literackich, między innymi Literackiej Nagrody Młodych im. Marka Jodłowskiego (1999) i Ogólnopolskiej Literackiej Nagrody Młodych warszawskiego oddziału ZLP (1999); stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w roku 2004.

 

Przemysław Witkowski - ur. 17.01.1982. pan magister od alterglobalizmu. pan doktor jak promotorka i wierszyki pozwolą. Jego wiersze ukazały się w Odrze, Tygodniku Powszechnym i kwartalnikach Wakat, RED, Kresy, Tekstualia, Cegła oraz Szafa, i roczniku SPP-Wrocław Pomosty oraz pojawiały się na portalach Odry i Biura Literackiego. W najbliższym czasie jego wiersze opublikują również Twórczość, Studium, Akcent, Portret i Pogranicza. Stale współpracuje z Ritą Baum i Biurem Literackim, a od 2008 r. współredaguje "młodoliteracki" dział miesięcznika Odra (8. Arkusz Odry).

 
  STRONY PARTNERSKIE I POLECANE PRZEZ MAGAZYN CEGŁA  
   
  Portal turystyczny Noclegi-Online Wrocław  Kalambur